Skip to content ↓

Marden Primary School

A life worth living is a life worth learning

School Governors

Chair of Governors' Statement

The aim of the Governing Body is to provide confident, strategic leadership and to create robust accountability, oversight and assurance for education and financial performance.  The three core functions of the Governing Body are:

 

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction

     

  • Holding executive leaders to account for the educational performance of the organisation and its pupils, and the performance management of staff

     

  • Overseeing the financial performance of the organisation and making sure its money is well spent

 

Governors are there to be critical friends to the schools’ leadership team. They will monitor and challenge the work of the school six times a year, and robustly question the progress and impact of any observations made.  Along with the school’s Improvement Adviser, the governors will scrutinise progress and achievement data throughout the school and question the strategies that are being used to ensure that all pupils are reaching their full potential.

 

The safety and well-being of the children at Marden School is of paramount importance, and the governors will work with the Leadership Team to help formulate robust strategies to ensure that this happens.

 

In 2016, Marden was deemed by Ofsted to be a Good School, and the aim of the Governors is to help the school in its desire to become Outstanding.

 

If you need to contact any of the Governors please contact the school office.

The present Chair of Governors is:

Andy Puncher

c/o The School Office

Marden Primary School

Please see below for a list of all our governors and their responsibilities. Details of attendance at meetings and declared business interests can be viewed in the attachment below.

Current Governors Category & appointing body Date of appointment Term of office Relevant business interests Other governships Relationships to staff Responsibilities
2018-19
Mrs Fiorina Brooker Associate Member - appointed by the Governing Body 28/11/2017 4 years None None None TBC
Mrs Kim De Haan-McFie Associate Member - appointed by the Governing Body 28/11/2017 4 years None None None TBC
Mr Robert De Keyzer Staff Governor - elected by the staff body 28/11/2017 4 years None None None TBC
Mr Richard Hawkes Associate Member - appointed by the Governing Body 19/10/2015 4 years Hawkes Architecture Ltd.
Self: Director/Owner.
Spouse: Practice Management / Company Secretary / Owner
None None TBC
Mr John Paul Hutchins Associate Member - appointed by the Governing Body 28/11/2017 4 years       TBC
Mr Alistair Johnson Co-opted - appointed by the Governing Body 18/07/2017 4 years None None None TBC
Mrs Gillian Victoria Lloyd Parent - Elected by parent body 18/10/2017 4 years Journalist None None TBC
Mr David Orford Co-opted - appointed by the Governing Body 09/02/2016 4 years None None Wife is employed in the school office TBC
Mrs Jodie Osbaldeston Parent - Elected by parent body 18/10/2017 4 years None None None TBC
Mr Andrew John Puncher Co-opted - appointed by the Governing Body 19/10/2015 4 years None None None TBC
Mr James Sawle Co-opted - appointed by the Governing Body 18/07/2017 4 years None None None TBC
Mrs Tracy Thomas Headteacher Governor 16/04/2018 ex officio None None None TBC
Mr John Charles Weir Associate 28/11/2017 4 years None None None TBC
Mrs Holly Williams Co-opted - appointed by the Governing Body 19/10/2015 4 years None None None TBC
Former Governors (12m) Category & appointing body Date of appointment Term of office
/ end date
Relevant business interests Other governships Relationships to staff Responsibilities
Ms Justine Earl Local Authority - appointed by Governing Body 07/02/2014 4 years        
Mrs Laura May Acting HT Governor   15/04/2018        
Mrs Julie Scott Co-opted - appointed by the Governing Body 26/02/2015 4 years; resigned 16/5/18        
Rev Dr Steven Robert Sivyer Co-opted (p) 19/10/2015 4 years; resigned
20-07-18
       

Previous Governors

Malcolm Goddard Headteacher Left July 17  
Julie Scott

Chair

Community Governor

Left Dec 17 Learning and Resources
Justine Earl

Local Authority Governor

Appointed 2014

Left January 2018 Learning and Resources
Anna Fisk

Associate Governor

 

Left September 2017 Learning and Resources
Anne Marie Sturrock Parent governor Left July 2017 Learning and Resources
Hannah Rosser Co-Opted governor Left July 2017 Learning and Resources
Annabel Lilley Coopted by FGB Left Feb 2016

LSC, SEN

Andrew Etherington Associate Governor Left Oct 2015 FRC

Elliot Mantle

Parent Governor, Parent election, appointed 2004

Left July 2015

 

 

 

 

FRC,

Dorothy Reed

Local Authority Governor appointed 2007

Community Governor

Appointed 2011 by FGB

Left July 2015

FRC

Carol Walker

Local Authority Governor appointed 2006

Left July 2015

LSC, Previous Chair/vice chair of the FGB, Safeguarding Governor, LAC, Young Carers

Jenny Watson

Community  Governor

Appointed 2008 by FGB

Left Feb 2015

LSC Chair, EYFS

Mike Cox

Parent Governor,

Parent election, appointed 2007

Left Feb 2015

LSC